Święta w Watykanie


Strona główna -> Watykan -> Święta w Watykanie
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Watykan jest państwem kościelnym, w którym obowiązują święta kościoła katolickiego. W każdą niedzielę i święta przed południem na placu św. Piotra w Watykanie odbywają się uroczystości kościelne, panuje wówczas duży tłok, utrudniający zwiedzanie obiektu. Dla katolików Watykan jest centrum obchodów ważniejszych świąt kościelnych, miejscem urzędowania papieża, zaś Rzym (Watykan jest enklawą w Rzymie) nawiązuje do prześladowań pierwszych chrześcijan, spośród których wielu poniosło męczeńską śmierć.


Plac Św. Piotra

Boże Narodzenie

Obchody jednych z najważniejszych świąt kościoła katolickiego – Bożego Narodzenia na Watykanie otwiera zawsze pasterka o północy 24 grudnia. Uroczystość celebrowana jest we wnętrzach bazyliki św. Piotra, a przewodniczy jej sam papież. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez papieża Jana Pawła II, w dzień Wigilii papież Benedykt XVI zapala świecę w oknie Pałacu Apostolskiego. W południe pierwszego dnia świąt z balkonu bazyliki watykańskiej papież wygłasza orędzie świąteczne i udziela błogosławieństwa miastu i światu.

Msze papieskie

Zaś 31 stycznia przewodniczy nieszporom z okazji kończącego się roku. 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju. W ten dzień o godzinie 10.00 papież odprawia mszę świętą, podczas której wygłasza homilię dotyczącą sytuacji na świecie, bezpieczeństwa i wojen. Msza papieska jest także odprawiana 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli).

Wielkanoc

W okresie Wielkanocy centralne uroczystości kościelne odprawia się w bazylice św. Piotra. W Wielki Piątek po liturgii odbywa się Droga Krzyżowa do Koloseum. Podczas Wielkanocy organizowane są także wyjątkowe atrakcje związane z tymi świętami, takie jak: inscenizacje misteryjne, procesje pokutne, a także koncerty. Świątynie rzymskie i bazylika, są wówczasprzepełnione; więc aby uczestniczyć w nabożeństwach wielkanocnych warto wcześniej zamówić darmowe wejściówki. Zwieńczeniem uroczystości wielkanocnych jest msza święta w Niedzielę Wielkanocną odbywająca się już na placu św. Piotra.

Święta wewnętrzne

Watykan obchodzi też swoje wewnętrzne święta, jak na przykład święto katedry św. Piotra 22 lutego. W ten dzień katolicy wspominają krzesło św. Piotra Apostoła uważanego za pierwszego papieża. Uroczystości związane z tym świętem przypominają, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła. Święto jest także aktem wdzięczności rzymian za wybranie ich miasta na Stolicę Kościoła Katolickiego i okazją dla wiernych do okazania hołdu następcom Piotra Apostoła. 11 lutego Watykan obchodzi rocznicę powstania państwa watykańskiego; jest to jedyne święto nie związane z papieżem. A na 24 kwietnia przypada święto narodowe Watykanu związane z inauguracją pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Kolejnym ważnym świętem, tak dla Watykanu, jak i dla Rzymu jest obchodzona od XII w. 9 listopada rocznica poświęcenia bazyliki laterańskiej, zbudowanej na Lateranie przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Początkowo święto obchodzono tylko w Rzymie, jednak przez wzgląd na to, że bazylika laterańska jest uznawana „matką i głową wszystkich kościołów Miasta i Świata”, która „przewodniczy związkowi miłości” uroczystości rozszerzono na cały obrządek rzymski, jako symbol jedności z Watykanem.
  Watykan - miastaWatykan - co warto wiedziećWatykan - Watykan ciekawostki Watykan ciekawostki
Watykan - państwo kościelne o powierzchni zaledwie 1 km2. Oficjalną siedzibą ...

Święta w Watykanie - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies